utorak, 5. veljače 2013.

ZEČJE NOŽICE


Nazivi biljke
Familija: Compositae
Narodni: Zečje nožice
Latinski: Antennaria dioica Gaertn

Nalazište:
Ta biljka raste po suhim planinskim, rjeđe brdskim pašnjacima.
Opis:
To je trajna, zeljasta, oko 20 cm visoka biljka sivosrebrne boje, koju dobiva od vunastih dlaka. Iz iste je porodice kao 1 runolist. Iz razgranatog rizoma izlaze rozete listova s uspravnim stabljikama, na kojima su dvodomni cvjetovi, muški cjevasti i bjelkasti, ženski končasti i crvenkasti, koji na vrhu stabljike tvore glavičaste cvatove. 

Sadrži:
Tanin, alkaloid, eterično ulje, smolu, karoten, fitosteral i vitamin C. Biljka još nije dovoljno istražena.
Vrijeme branja :
Cvate u svibnju i lipnju, a u planinama i u kolovozu. Na početku ljeta beru se cvjetne glavice. Ženski se cvjetovi više cijene. Cvjetne vršike vežu se u kitice, nanižu na konac i suše na propuhu, kako bi se očuvala crvena boja.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Biljka pomaže protiv mnogih unutarnjih bolesti. Pojačava protok žuči, izlučivanje želučanog i pankreasnog soka. Kao holagog djeluje kod bolesti žučnih putova, a pomiješana s jednakom količinom mahuna graha (Phaseolum), liječi od šećerne bolesti. Protiv čira želuca i dvanaesnika treba 3 velike žlice mješavine od 50 g zečjih nožica, 90 g slatkog korijena (Glycirrhiza glabra) i 60 g cvijeta kantariona (Hypericum perforatum) kuhati 10 min. u ½ l vode, a nakon 3 sata procijediti. Pije se 2 mjeseca, mjesto vode, triput dnevno po 1 šalica poslije obroka.
Iskašljavanje olakšava tzv. cvjetni plućni čaj koji se priprema tako da se 3 velike žlice mješavine od po 10 g cvijeta zečjih nožica, ljubice (Viola odorata), podbjela (Tussilago farfara), bijelog sljeza (Radix althaeae) i crnog sljeza (Maiva silvestris), divljeg maka (Flos rhoeados), trandovilja (Althaea rosea) i divizme (Verbascum thapsus) popare s ½ I ključale vode, pa pošto to poklopljeno odstoji 15 min., procijedi se i zasladi medom. Pije se toplo, svaka 2 sata po 1 velika žlica.


Nema komentara:

Objavi komentar