petak, 8. veljače 2013.

ARIŠ


Porodica: Pinaccac
Narodni: Ariš, ariševina, ariž
Latinski: Larix europaea

Nalazište:

Ceste u gorskim i planinskim šumama, ili kao ukras u parkovima.

Opis biljke:

To je  uspravno, 20-30 m visoko stablo, tankih pognutih grana. Listovi su mekane iglice, od kojih 20-60 čine klitice. U jesen otpadaju. Smeđecrvena kora stabla je ispu- vana. Cvjetovi su muški (prašnički) i ženski (plodni). Ženski čine crvene rese, čije zelene ljuske odrvene u češere ili šišarke dugačke do 3 cm.


Sadrži:

željeza, kalija, kalcija, natrija, fosfora i terpentinova ulja, (»Venecijanski terpentin« ili Therebinthina veneta), u kojemu je 20-22% eteričnog ulja, a ostalo je smola. Osim toga ima gorkih tvari, jantarne i mravlje kiseline u tragovima, borneola i pinena, u kori tanina i koniferozida, u lišću oko 130 mg. % vitamina »C«, 0,2 % šećera meletoze i eterskog ulja ugodna mirisa, a u sjemenkama 9-12 % masnog ulja i 7 % dušičnih spojeva.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Terpentinsko ulje ariša služi za vanjsku upotrebu, za flastere, zatim kao aerosol za osvježenje zraka u dvoranama s mnogo ljudi, i za inhalaciju – samo ili pomiješano s uljem eukaliptusa, bora ili jele. U tu se svrhu 5-6 kapi ulja stavi u posudu s kipućom vodom, pa se udiše para. Pri tom se ručnikom pokrije posuda, nos i usta, a oči moraju biti slobodne. Udiše se kroz nos, a izdiše na usta. Poslije inhalacije ne valja oko 1/4 sata govoriti niti piti hladnog pića. Najbolje je inhalirati navečer, prije nego što se legne u krevet, jer se poslije inhalacije najmanje 1 sat ne smije izlaziti. Pušenje je apsolutno zabranjeno, a ni drugi ne smiju pušiti u toj prostoriji.

Kupelji za rekonvalescente i živčano slabe dodaje se odvar od 1 kg ariševih iglica i nasjeckanih zelenih, svježih češera, što se kuha 2 sata u 10 I vode. Upaljene rane i čirevi oblažu se zgnječenim mladim iglicama. Čaj od 20 g kore i mladica, kuhan 1/2 sata u 2,5 dl vina s 1 velikom žlicom meda, pije se svaki dan, po 1 šalica natašte, radi čišćenja krvi, stimuliranja na mokrenje, liječenja od vodene bolesti (u početku), žutice i reume. Praškom od suhe kore posipaju se rane i čirevi. Iz kore izbušenog ariša curi mirisava smola. Uzmemo 4 g te smole i s 3 velike žlice meda kuhamo u 2,5 dl vina; ostavimo da poklopljeno stoji 1/2 sata, i zatim pijemo svaka 2 sata po 1 žlicu. Taj napitak drobi kamence i pijesak i omogućuje njihovo izlučivanje iz bubrega, iz žučnog i mokraćnog mjehura.

Isti napitak koristi i protiv upale grla.  Terpentinsko ulje iz arišove smole dodaju ljekarnici mastima i melemima, jer omekšava, ublažuje upale i jača otpornost tkiva. Radi liječenja od upale grla ili bronhija i od hripavca dobro je 15-20 min. duboko udisati pare kipuće vode u koju smo stavili 10 kapljica arišova ulja (Oleum therebinthinae). U slučaju upale živaca tim se uljem mažu bolna mjesta, a protiv reume, gihta i trganja dobro je takva mjesta masirati mje- šavinom jednakih dijelova arišova ulja, ulja smrekovih iglica, ulja jelovih češera, kamforova ulja, hlapljivog linimenta i opodeldoka

Nema komentara:

Objavi komentar