petak, 8. veljače 2013.

BOR BIJELI


Familija: Pinaceae
Narodni: Bor  bijeli
Latinski: Pinus silvestris

Nalazište:
Pješčana tla s dosta vapna u ravnicama i niskim brdima.
Opis:
To je oko 10 m visoko stablo raširene krošnje, duboka korijena, smeđe crvene ispucane kore koja se ljušti u ljuskama. Ima duge, uvijek zelene četine u čupercima. U stadiju pupanja ovijene su opnenom ljuskom da se ne smrznu. Prašnički cvjetovi vise u resama na kraju grana i puni su žutog peludnog praha, koji vjetar nosi kao »sumpornu kišu«. Mali, skrletnocrveni cvjetovi izlaze na kraju mladih grančica. Češeri, pri dnu debeli, sazriju tek nakon 2 godine. Krilate sjemenke stoje po dvije na svakoj ljusci češera. Pupoljci su 3-5 cm dugi, oko 4 mm debeli, ljepljivi, žutosmeđe boje, balzamična mirisa i gorka, aromatičnog okusa.

Sadrži:
gorke tvari, vitamin C, šećer, pinitol, karoten, etarska ulja, alfa-pinen, gelandren, dipenten, silvestren, kadinen, u kori oko 25-50% tanina, i flavonske spojeve koji djeluju kao tonik, a katranovi, koji se primjenjuju kod kožnih bolesti, imaju antimikrobno i antiseptično svojstvo. Drvo stabla bogato je smolom, koja curi kad se drvo duboko zareže, pa je sabiru i prave od nje terpentin, terpentinovo ulje, kolofonij, crnu smolu i katran koji se topi u alkoholu, eteru i uljima. Vodu oboji žuto. 01. therebinthinae, kojega ima oko 15-30%, djeluje kao antiseptik. Katran, crna tekućina, jakog mirisa i opora okusa, dobiva se sagorijevanjem borova drva bez pristupa zraka.
Vrijeme branja:
Cvate od travnja do svibnja, a beru se pupoljci i iglice. Sjeme dozrijeva u listopadu iduće godine. Sušenje pupoljaka traje 1-2 mjeseca.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Smola bora, pupoljci i iglice sadrže terpentinskog ulja, pa služe za inhalaiju, dodatak kupeljima i osvježenje pokvarena zraka u zatvorenim prostorima s mnogo ljudi. Iz smole bora, pomiješane s raznim biljem, prave se ljekoviti melemi. Iglice vrlo sitno izrezane sadrže oko 80% više vitamina C nego cijele, a upotrijebiti se moraju čim se uberu, jer se sušenjem C-vitamin gubi. Čuvane duže od 1 godine, postaju bezvrijedne za liječenje. Katran bora liječi dišne organe, tjera na mokrenje, dezinficira mokračne organe, osobito mjehur, potiče znojenje i liječi od plućnih bolesti. U te svrhe dobar je sirup od borova katrana: 10 g katrana od bora pomiješa se s 30 g strugotina od jele, na to se nalije 1 litra prokuhane (destilirane) i ohlađene vode, ostavi stajati 24 sata, zatim se ocijedi, doda 1800 g bijelog šećera, koji valja pustiti da se rastopi, i dobro se izmiješa. Uzimaju se 4 velike žlice dnevno poslije jela. Tko ima jači želudac, može to piti prije jela.

Nema komentara:

Objavi komentar