petak, 8. veljače 2013.

CVEKLA


Porodica: Chenopodiaceae
Narodni: Cikla
Latinski: Beta vulgaris

Nalazište:

Kultivirana u vrtovima farmama. Potječe s obala Sredozemlja.

Opis biljke:

Nadzemni je dio tamnozeleno lišće s crveno obojenim žilama, koje se jede kao povrće. Podzemni je dio crveni gomolj, koji se jede kuhan i narezan kao salata, ili sirov, nariban, s limunovim sokom i kuminom, ili anisom, kao prijesna salata.

Sadrži:

Željezo, bakar, kalij, kalcij, jod, fosfor, sumpor, te u tragovima rubidij i cezij, zatim antocijan, koji je antikancerozum, te ugljikohidrate, biljne bjelančevine, biljne masti, vitamine BJ, B2, C i P.


Vrijeme branja:

Cvate od srpnja do rujna. Lišće se bere dok naraste, a gomolji kad sazru, potkraj ljeta.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Antocijanin djeluje protiv tumora, jer sok sirove cikle, zbog visokog postotka željeza, obnavlja i aktivira crvena krvna tjelešca, tako da njihov hemoglobin prima više kisika i bolje opskrbljuje tkiva kisikom, pa se tumorske stanice smanjuju, a okolno tkivo dobiva opet normalnu građu. Cikla liječi i leukemiju, oštećenja tijela od rendgenskog zračenja i radioaktivnosti, akutna fibrozna oboljenja, gripu. u početku, normalizira prenizak krvni tlak, a betain, glutamin i asparagin (aminokiseline) utječu na rad živaca i mozga.

Propisa za uzimanje cikle nema, jer je ionako prilično česta u našoj prehrani. Ipak, treba naglasiti da je valja svakako uzimati u sirovom stanju, bilo izribanu kao salatu, bilo njezin sok koji se pije preventivno, u gutljajima, ¼ – ½ I dnevno, zatim se smanjuje na ¼ I kad nastupi poboljšanje, i na tome se ostane još 1-2 mjeseca nakon ozdravljenja. Liječenje ne prouzrokuje nikakvih posljedica, želučani sokovi ne oslabe. Od 1 kg svježe naribane cikle dobije se oko 750 g soka. Za vrijeme epidemije gripe, dizenterije i sličnih bolesti treba preventivno piti sok od sirove cikle. Kuhana cikla nema za liječenje nikakve vrijednosti.

Sirova, nastrugana cikla, s malo soka od limuna, malo peršinova lišća, nešto samljevenog kumina ili anisa, pospješuje mokrenje, izlučuje mokraćnu kiselinu, stvara i čisti krv, pomaže aktivnost jetre, potiče na rad žučni mjehur, jetru i želudac, koristi kod prehlade i trajne promukIosti. Sok zaslađen medom liječi slabokrvnost.

Cikla se može konzervirati za zimu tako da se, narezana u tanke ploške, prelije vinskim octom i zaveže u staklenkama iz kojih se vadi po potrebi; ili se narezane ploške stave u glinenu posudu, preliju vodom i nakon 8 dana procijede, pa se dobije slatko-kiseli sok pun vitamina i ostalih djelotvornih tvari. Naribana sirova cikla može se preliti i s malo vrhnja i dodati joj malo zelene salate, a moze se i pirjati i peći, pa posuti s malo kumina, anisa, peršina i limunova soka, kao i sirova salata.

Nema komentara:

Objavi komentar