srijeda, 6. veljače 2013.

CIMET


Porodica: Lauraceae
Narodni: Cimet
Latinski: Cinnamomum Zeylandicum

Nalazište:

Uspijeva u tropskoj Aziji, osobito Indiji. Tvori čitave šume. Kod nas samo u trgovini, kao kora i praša.

Opis biljke:

To je 5-7 m visoko drvo, jako razgranato, dugoljasto ovalnog glatkoga, sjajnog lišća, iz čijih pazušaca u siječnju izrastu od smeđih pupoljaka bijeli, bezmirisni cvjetovi na dugim peteljkarna. Na početku jeseni razviju se iz njih najzeleni, a onda tamnomodri plodovi. Za lijek se upotrebljavamo koru, a ostali dijelovi kao začini. Ni plodovi se ne jedu. Iz njih se istiskuje vosak za mirisave svjetiljke. Jedino iz listova, koji se inače stavljaju u jelo za začin, kao i lovor, istiskuje se ulje od kojega se pravi cimetova voda i tinktura. To ulje jako žari, pa i jedna kap izazove upalu ako padne na kožu. Ako se kapi ulja prevuku šećerom, dobiva se tzv. Cimetov konfckt, ili sanelet, koji se upotrebljava za jačanje želuca.


Ako kora drveta nema nikakva ljekovita svojstva. Upotrebljava se samo njezin unutarnji, svjetloružičasto-smeđi dio. Ako je kora na jeziku gorka, onda to nije cimet, nego neka druga kora. Cimetova se kora guli s drveta tek nakon 5-6 i višegodina. Kad se suši na suncu, savije se.
 
Sadrži:

Cimet ima tanina, pa se zato primjenjuje i kao protiv krvavih proljeva. U korijenu se nalazi kamforu slična zrnata materija, ugodna mirisa.

Vrijeme branja:

Samo kora, a tek ponekad lišće, koje se sabire gotovo u industrijske svrhe. Kora za lijek guli se sezonski, a pri tom se mora paziti da se drvo ne ošteti, i da se do iduće godine oporavi.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Cimet je aromatik, korigens, hemostatik, stomahik, nervinum, adstringens probavnih organa. Jača srce i želudac, oživljuje živce i osvježava krv. Punokrvni i Iako uzbudIjivi ljudi zato ga ne podnose. Pomaže kod slabe probave, stvaranja previše kiseline i sluzi u želucu, kod grčevitog povraćanja, krvavih stolica, krvarenja iz maternice od prejake i preduge menstruacije poslije poroda, ako su ta krvarenja posljedica opće slabokrvnosti, stimulira mokrenje i djeluje protiv gihta, jača tjelesnu snagu poslije preboIjelih teških bolesti.

Još je .bolje cimetno vino kakvo se upotrebljava u pariskim bolnicama: sastoji se od 100 g crnog vina, 8 g eimetove tinkture, 6 g tinkture matičnjaka (Melissa officinalis) i 30 g šečernog sirupa. Svakih 1-2 sata uzima se po 1 velika žlica.

Ako se pomiješa 1 dio cimeta s 2 dijela konjaka i 2 dijela vode, pa pije triput dnevno, poslije jela, s vodom, to uspješno djeluje protiv spomenutih bolesti. Cimetova tinktura od 1 dijela kore i 5 dijelova konjaka uzima se po 15-20 kapi triput dnevno nakon jela radi liječenja slabokrvnosti i slabih živaca. Velika žlica cimetove vode i sirupa ili soka od karamfila, dobro izmiješana s 3 kapi eimetova ulja, pije se protiv nesvjestice i za osvježenje čitavog tijela .



Nema komentara:

Objavi komentar