petak, 8. veljače 2013.

VIDAC


Porodica: Scrophulariaceae
Narodni: Vidac
Latinski: Euphrasia officinalis

Nalazište:

Raste po livadama, svijetlim šumama, suhim obroncima, uz putove i pruge.

Opis biljke:

To je sitna, jednogodišnja, zeljasta biljka, njezne, oko 15 cm visoke, u gornjem dijelu u obliku piramide razgranate stabljike, ponekad mekano dlakave. Sjedeći su listovi tamnozeleni, jajasto kopljasti, po rubu nazubljeni. Dvousnati, rijetki cvjetovi bijeli su ili bljedožuti, sa crvenkastom ili crveno-ljubičastom mrljom na gornjoj usni, a tvore klasu slične cvatove u pazušcima najviših Iistova. Ta biljka živi kao polunametnik na drugom bilju, iz kojega siše hranjive tvari. Nema mirisa. Okusa je gorkog.


Sadrži:

Oko 15% eteričnog ulja, nešto masnog ulja, smole i voska; 5% galotanina, gorke tvari, modrozelenu boju, heterozid aucubozid i neku smolastu tvar kojoj se pripisuje Ijekovitost.

Vrijeme branja:

Cvate od srpnja do listopada, kad se i bere. Upotrebljava se najčešće lišće, a ponekad i cijela biljka.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Vidac ublažuje upalu i lučenje sluznice u nosu, grlu, želucu, crijevima i očima, pa se upotrebljava protiv upale očiju, blepharitisa i konjunktivitisa. Svojom gorkošću potiče lučenje želučanih sokova i olakšava probavu, a pomiješan s crnim tmom (Prunus spinosa) regulira stolicu i liječi od žutice. Za ispiranje nosa kod kihavice treba 2 velike žlice biljke popariti s 2 dl ključale vode, ostaviti poklopljeno preko noći i sutradan procijediti. Istodobno se pripremi mast tako da se pomiješa 5 g alkoholature od videa, 2 kapi ulja do kamilice, 5 g lanolina i 15 g bijelog vaselina. Tom se mašću 5-6 puta dnevno mažu nosnice iznutra. Tinktura se pravi od 1 dijela biljke i 10 dijelova alkohola.

Pošto se moči 14 dana, otfiltrira se. Uzima se dvaput dnevno po 20-30 kapi u vodi protiv glavobolje i bolova u uhu. Čaj od 1 kavske žličice osušenog lišća, kuhanog ili poparenog s 2,5 dl ključale vode, jača vid i čisti oči. Tim se čajem, mlakim, ispiru oči triput dnevno. Još je bolje dodati čaju nešto pelina (Artemisia absinthium) i komorača (Fructus foeniculi). Oblozi od istog čaja upotrebljavaju se u slučaju gnojne upale očiju. Navečer, prije spavanja, na svako se oko stavi četvorostruko složena, u mlaki čaj namočena krpica, oči se dobro oviju pa se oblog ostavi preko noći.

Skine se ujutro, pola sata prije ustajanja. Dobro je istodobno nekoliko dana uzimati u juhi ili s vodom suhi prašak od biljke, na vrhu noža. Čaj od videa koristan je protiv bronhitisa, promuklosti i upale grla. Ako se 1 kavska žličica liš ia moči pol sata u 2,5 dl ključale vode, procijedi i ohladi, pije se kao hladni napitak.


Nema komentara:

Objavi komentar